Sprawdź, zanim zainwestujesz. Cz. 8 – fikcyjne pośrednictwo finansowe

W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiają się komunikaty Policji odnośnie fikcyjnych pośredników finansowych zwanych mułami finansowymi. Są to osoby, które często nieświadome procederu w jakim uczestniczą, mają otrzymać zysk za dokonanie przelewu środków z wykorzystaniem rachunku bankowego.

Muły finansowe biorą udział – często nieświadomie – w działaniach związanych z procederem tzw. prania pieniędzy poprzez otrzymywanie i przenoszenie nielegalnie uzyskanych środków finansowych między rachunkami bankowymi i/lub krajami.

Rekruterzy zaangażowani w muły finansowe wymyślają sposoby na zwabienie swoich kandydatów, z wykorzystaniem zaawansowanej socjotechniki. W tym roku odnotowano wzrost przypadków obejmujących proceder tzw. romance scams. Chodzi o sytuację, w której przestępcy rekrutują mułów na portalach randkowych. Uwodząc ofiary, z czasem przekonują je do otwarcia rachunków bankowych pod pozorem wysyłania lub otrzymywania środków finansowych.

W całym procederze rekruter obiecuje zwabionym przez siebie osobom szybki i łatwy zysk bez jakiegokolwiek ryzyka. Klient ma jedynie dokonać transferu pieniędzy z wykorzystaniem swojego rachunku bankowego lub z nowego rachunku, który ma za zadanie założyć. W zamian za te działania rekruter obiecuje klientowi określoną kwotę. W rzeczywistości jednak dochodzi w ten sposób do przenoszenia anonimowo nielegalnych środków finansowych.

Nawet jeśli osoby działające jako muły finansowe czynią to nieświadomie, przyczyniają się do popełnienia przestępstwa prania brudnych pieniędzy (art. 299 kodeksu karnego), co w Polsce jest karalne. Pranie brudnych pieniędzy polega m.in. na przyjęciu pieniędzy, dokonaniu transferu lub konwersji pieniędzy, pomocy w przenoszeniu ich własności lub posiadania, podjęciu innych czynności, które mogą udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie ich przestępnego pochodzenia lub miejsca umieszczenia. Za udział we wskazanych wyżej czynności grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

LOKALIZACJA

 • Ul. Piękna 15/16,
  00-549 Warszawa

 • +48 22 55 99 496

 • kontakt@frrf.pl

KONTAKT DLA MEDIÓW

 • Katarzyna Korycka

  Katarzyna Korycka

  PR Manager
  katarzyna.korycka@frrf.pl
  tel. 600 400 223

PROFILE SPOŁECZNOŚCIOWE

Przewiń do góry