Metodologia zastosowana w analizie:
W analizie uwzględnione zostały wszystkie podmioty wpisane do rejestru instytucji pożyczkowych prowadzonego przez KNF, które spełniały następujące kryteria:
Prowadziły w ocenie FRRF działalność pożyczkową zarówno w 2021 r., jak i 2020 roku (ta sama baza podmiotów dla analizowanych lat).
Złożyły sprawozdania finansowe za rok 2021 i 2020
Złożone przez spółki sprawozdania były możliwe do odczytania i przeanalizowania
Nie były częścią grupy bankowej
Nie były częścią grupy działającej w branży motoryzacyjnej
Tylko 335 spośród 536 podmiotów wpisanych do rejestru prowadzonego przez KNF spełniało wszystkie powyższe kryteria i tylko one zostały uwzględnione w analizie.
*Wpis do rejestru instytucji pożyczkowych nie jest jednoznaczny z prowadzeniem działalności pożyczkowej przez dany podmiot. Wiele spółek widniejących w rejestrze prowadzi główną działalność w zupełnie innym obszarze, np. oferuje usługi leasingowe, jednak z uwagi na ewentualne konsekwencje braku wpisu do rejestru w połączeniu z relatywnie niskimi wymogami, jakie należy spełnić by go uzyskać, podmioty te dokonały wpisu do rejestru prowadzonego przez KNF.
W zakresie wszystkich podmiotów wykorzystano jednostkowe dane finansowe złożone do KRS.
Słownik pojęć użytych w raporcie:
Aktywa wg stanu na koniec 2021 roku – suma wszystkich aktywów wykazywanych w bilansach przez analizowaną w raporcie grupę podmiotów
Kapitał własny wg stanu na koniec 2021 roku – suma pozycji Kapitały Własne wykazywanych w bilansach przez analizowaną w raporcie grupę podmiotów
Przychody w 2021 roku – suma pozycji przychody ze sprzedaży wykazywana przez spółki w rachunku zysków i strat dla analizowanej w raporcie grupy podmiotów (z uwagi na brak jednorodnego modelu raportowania danych, analiza uwzględnia wyłącznie przychody ze sprzedaży, bez przychodów operacyjnych i finansowych)
Wynik finansowy netto na koniec 2021 roku – suma pozycji zysk netto wykazywana przez spółki w rachunku zysków i strat dla analizowanej w raporcie grupy podmiotów