Więcej pożyczek BNPL niż w tradycyjnym segmencie rynku.

W lipcu na rynku tradycyjnych pożyczek wartość udzielonego finansowania wyniosła 1,11 mld PLN, co oznacza 28,8 proc. wzrost roku do roku. W tym samy okresie rynek pożyczek buy now and pay later (BNPL)[1] udzielił finansowania o wartości 102, 9 mln PLN i zanotował 85 proc. dynamiki wzrostu r/r. W lipcu sektor tradycyjnych pożyczek udzielił mniejszej liczby pożyczek (309 tys.) w porównaniu do BNPL (329 tys.).

W sierpniu wartość udzielonych pożyczek w segmencie tradycyjnym była o 26 proc. wyższa wobec sierpnia 2021 roku, a liczba udzielonych pożyczek wzrosła o 23 proc. rok do roku. W relacji miesiąc do miesiąca wzrost wyniósł tylko 1,6 proc. i rynek może mocno wyhamować. Obserwujemy za to bardzo wysoką dynamikę rynku BNPL. Jeśli chodzi o liczbę przyznanych pożyczek, sektor ten udzielił ich 329 tys., czyli więcej niż tradycyjny rynek pożyczek pozabankowych. To już 10 proc. całego rynku- podsumowuje   Agnieszka Wachnicka prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego.

Dane sektora pożyczkowego za sierpień

Rynek tradycyjnych pożyczek konsumenckich w sierpniu[2] zachowywał się stabilnie względem poprzedniego miesiąca. Liczba udzielonych pożyczek wzrosła do niemal 321 tys. wobec ok. 309 tys. odnotowanych w lipcu, co oznacza wzrost o 3,8 proc. Jednocześnie wartość udzielonego finansowania wzrosła w sierpniu do 1,144 mld PLN wobec 1,126 mld PLN w lipcu, co pokazuje wzrost o 1,6 proc., a więc nieco niższy niż w przypadku liczby udzielonych pożyczek. Średnia wartość pożyczki udzielonej w sierpniu wyniosła 3 568 zł wobec 3 645 zł w lipcu (-2,1% m/m) i wobec 3471 zł w sierpniu rok wcześniej (+2,8% r/r). Średnia wartość pożyczki spadła w dwóch ostatnich miesiącach, co może wynikać z rosnących kosztów finansowania wynikających z rosnących stóp procentowych. Natomiast w dłuższym okresie jest ona stabilna – analogiczne wartości notowane były jeszcze w 2019 roku (+0,3% vs 2019). Od tamtego czasu wzrost wynagrodzeń w gospodarce był istotny, a obecnie przekracza on wartości dwucyfrowe. W tych warunkach realne kwoty zaciąganych przez konsumentów pożyczek maleją.

Dane sektora BNPL za lipiec

Dane z sektora BNPL ponownie pokazują zupełnie inny obraz rynku niż w przypadku tradycyjnych firm pożyczkowych. Po pierwsze notuje on bardzo wysokie wzrosty rok do roku (+85 proc. w wartości udzielonego finansowania i +104 w liczbie udzielonych pożyczek). Oczywiście jest to efektem dość niskiej bazy z początku rozwoju rynku, jednak dynamika na tak wysokim poziomie oznacza bardzo intensywny rozwój rynku. Rynek BNPL pod kątem liczby pożyczek przekracza tradycyjny segment (niemal 330 tys. pożyczek), a pod kątem liczby unikalnych klientów (ponad 190 tys. osób) jest porównywalny z sektorem tradycyjnym. Natomiast wartościowo cały czas nawet nie stanowi 10 proc. wartości finansowania udzielanego przez firmy pożyczkowe. Jedynie ok. 6 proc. klientów sektora BNPL skorzystało w lipcu również z finansowania udzielanego przez firmy pożyczkowe z tradycyjnego segmentu.

Słabnąca dynamika sektora pożyczek tradycyjnych w lipcu i sierpniu może wynikać z okresu wakacyjnego, który na ogół jest dla branży słabszy. Jednocześnie rośnie segment odroczonych płatności, co potwierdza dynamiczny rozwój tego rynku i może być sygnałem zmian zachodzących w strukturze rynku pożyczkowego na rzecz zwiększenia udziału alternatywnych form finasowania – podkreśla Piotr Badura, wiceprezes CRIF


[1] Ze względu na specyfikę raportowania spółek z branży BNPL dane będą publikowane cyklicznie z miesięcznym opóźnieniem – w edycji wrześniowej raportu prezentowane są dane za miesiąc lipiec.

[2] Ze względu na upływ 12 miesięcy od zniesienia regulacji drastycznie obniżających maksymalny limit pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego, publikowane dane dotyczą wszystkich firm pożyczkowych raportujących do CRIF i zastępują używaną do tej pory jednorodną grupę porównawczą.

LOKALIZACJA

 • Ul. Piękna 15/16,
  00-549 Warszawa

 • +48 22 55 99 496

 • kontakt@frrf.pl

KONTAKT DLA MEDIÓW

 • Katarzyna Korycka

  Katarzyna Korycka

  PR Manager
  katarzyna.korycka@frrf.pl
  tel. 600 400 223

PROFILE SPOŁECZNOŚCIOWE

Przewiń do góry