Nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych KNF – skuteczna interwencja FRRF

W dniu 24 listopada 2021 r. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wpisał na listę ostrzeżeń publicznych KNF kancelarię CERTO oraz spółki LoanMe i Ulgaoddługu, oferujące usługi oddłużeniowe. To efekt zawiadomienia zgłoszonego przez Fundację Rozwoju Rynku Finansowego i Polski Związek Instytucji Pożyczkowych o możliwości popełnienia przestępstwa przez wyżej wymienione podmioty. Obie organizacje zgłosiły do odpowiednich organów szereg wątpliwości i zastrzeżeń wobec stosowanych przez nie praktyk.

Jak poinformował Urząd KNF w dniu 24.11.2021 r. na listę ostrzeżeń publicznych KNF wpisano:

 • CERTO Kancelaria M. Janowicz-Stradomska i Wspólnicy sp. k. z siedzibą w Warszawie
 • LoanMe sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie
 • Ulgaoddlugu.pl sp. z o.o. w likwidacji z siedzibą w Warszawie

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia wobec wyżej wskazanych podmiotów dotyczy przestępstwa z art. 171 ust. 1 ustawy Prawo bankowe (wykonywanie czynności bankowych, w szczególności przyjmowanie wkładów pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem, bez zezwolenia KNF) oraz z art. 150 ust. 1 ustawy o usługach płatniczych (nieuprawniona działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych). Przewodniczący KNF przystąpił do postępowania zainicjowanego przez inny podmiot. Postępowanie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Lista ostrzeżeń publicznych KNF: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne

! Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego przypomina o możliwości zgłaszania przez konsumentów do Urzędu Konkurencji i Konsumentów oraz innych organów administracji publicznej wszelkich zastrzeżeń i wątpliwości wobec firm oferujących usługi redukcji zadłużenia.

Równocześnie zalecamy konsumentom dużą ostrożność w kontaktach z podmiotami, które reklamują swoje usługi jako skuteczna pomoc w zmniejszeniu zadłużenia. Pamiętajmy, że nawet jeśli firma w ramach działań reklamowych przedstawia sukcesy swoich działań, prezentowane materiały mogą mieć charakter fikcyjny lub wybiórczy, przez co mogą nie zawierać wyczerpujących i rzetelnych informacji o charakterze świadczonych usług. Więcej porad znajduje się w poniższych materiałach:

LOKALIZACJA

 • Ul. Piękna 15/16,
  00-549 Warszawa

 • +48 22 55 99 496

 • kontakt@frrf.pl

KONTAKT DLA MEDIÓW

 • Katarzyna Korycka

  Katarzyna Korycka

  PR Manager
  katarzyna.korycka@frrf.pl
  tel. 600 400 223

PROFILE SPOŁECZNOŚCIOWE

Przewiń do góry