Listopadowe wzrosty na rynku tradycyjnych pożyczek

W październiku br. wg. danych CRIF wartość finansowania w segmencie tradycyjnych pożyczek wyniosła 1,13 mld. Rynek zanotował niewielki wzrost wartości finansowania względem września (+1,5 proc.), a liczba udzielonych pożyczek spadła o -0,8 proc. m/m. W tym samym okresie rynek pożyczek buy now and pay later (BNPL) udzielił finansowania o wartości 197,7 mln PLN  z dynamiką wzrostu +1,6 proc. m/m i 159,3 proc, r/r.

W październiku  oba segmenty rynku, zarówno tradycyjny sektor pożyczkowy jaki i BNPL rosły stabilnie w ujęciu miesiąc do miesiąca i utrzymywały podobne tempo wzrostu. Jednak parząc na dane w ujęciu rocznym BNPL rośnie zdecydowanie szybciej. W listopadzie obserwujemy natomiast wzrost dynamiki tradycyjnego rynku w ujęciu miesięcznym, co może być już zwiastunem przedświątecznego ożywienia – mówi Agnieszka Wachnicka, Prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego.

Rynek pożyczkowy w listopadzie

W listopadzie br. wg. danych CRIF wartość finansowania w tradycyjnym sektorze pożyczek pozabankowych wyniosła 1,38 mld PLN. Rynek zanotował wzrost wartości udzielonego finansowania o 15,2 proc. względem października, a liczba udzielonych pożyczek wzrosła o 3,7 proc. m/m.

Przez kilka poprzednich miesięcy wartości udzielonego finansowania utrzymywała się na stabilnym  poziomie niecałych 1,2 mld PLN. W listopadzie rynek mocno przyspieszył. Średnia kwota udzielonej pożyczki po raz pierwszy w tym roku  przekroczyła 4 tys. PLN i wyniosła 4 324 PLN, co oznacza  wzrost o 14,9 proc. r/r. Wzrost średniej wartości pożyczki może być skorelowany z inflacją.

Dane sektora BNPL za październik

Dane z sektora BNPL pokazują wartość udzielonego finansowania w październiku na poziomie niecałych 200 mln PLN, co oznacza stabilizację względem poprzedniego miesiąca (+1,6 proc. m/m). Również dane o liczbie pożyczek BNPL, jak i średnia wartość pożyczki są na zbliżonym poziomie względem września. W ujęciu rocznym nadal utrzymuje się trzycyfrowa dynamika wzrostu, co wynika z wczesnej fazy rozwoju tego produktu w Polsce. W październiku BNPL nie przekroczył 15 proc. finansowania udzielonego przez firmy pożyczkowe.

Liczba transakcji zaraportowanych przez podmioty z segmentu BNPL jest dwukrotnie wyższa niż na rynku tradycyjnym. Ten trend utrzymuje się od dwóch miesięcy. Jednak średnia wartość finansowania w październiku na rynku BNPL spadła o 17,6 proc. r/r i 0,4 proc. m/m. kształtując się na poziomie 300 PLN   podkreśla Piotr Badura, wiceprezes CRIF.

LOKALIZACJA

 • Ul. Piękna 15/16,
  00-549 Warszawa

 • +48 22 55 99 496

 • kontakt@frrf.pl

KONTAKT DLA MEDIÓW

 • Katarzyna Korycka

  Katarzyna Korycka

  PR Manager
  katarzyna.korycka@frrf.pl
  tel. 600 400 223

PROFILE SPOŁECZNOŚCIOWE

Przewiń do góry