Lista ostrzeżeń – są pierwsze zgłoszenia do UOKiK

Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego wspólnie z Finelf, właścicielem serwisu Czerwona Skarbonka, udostępnia listę ostrzeżeń przed firmami, które pod pozorem udzielania pożyczek lub pośredniczenia w ich udzielaniu, wyłudzają dane, zdjęcia dowodu osobistego lub przedpłaty za zaciągnięcie zobowiązań finansowych. Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego złożyła już pierwsze zawiadomienie do UOKiK o podejrzeniu stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

Lista podmiotów prowadzących nieuczciwe praktyki znajduje się na stronie https://www.czerwona-skarbonka.pl/lista-ostrzezen/. Firmy, które zostały uwzględnione na liście ostrzeżeń, co do zasady nie zajmują się udzielaniem pożyczek. Ich metodą zarobku jest wyłudzanie przedpłat, zdjęć dowodu osobistego lub innych danych prywatnych.

Naszym priorytetem jest ochrona i troska o bezpieczeństwo konsumentów oraz eliminowanie patologii obecnych na rynku finansowym. Zamierzamy aktywnie informować konsumentów o  nieuczciwych praktykach stosowanych przez podmioty, które narażają konsumentów na utratę pieniędzy lub wyciek danych osobowych. – mówi Agnieszka Wachnicka, prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego.  Na polskim rynku funkcjonuje szereg ustaw, które chronią konsumentów przed różnymi praktykami naruszającymi ich interesy.  Również regulatorzy unijni dążą do tego, aby objąć konsumentów jeszcze większym parasolem ochrony. Nieuczciwe praktyki jednak wymykają się przepisom ustawowym i niezwykle trudno jest je diagnozować i eliminować, szczególnie w dobie cyfryzacji, gdzie usługi mogą być świadczone przez internet ponad granicami krajów. Niestety zauważamy również tendencję, że im bardziej restrykcyjne przepisy regulujące rynek, tym większa przestrzeń do tego rodzaju działań. podkreśla Agnieszka Wachnicka

Podmioty umieszczane na liście ostrzeżeń są weryfikowane przez właściciela serwisu Czerwona Skarbonka metodą „tajemniczego klienta”. Aktualizujemy naszą listę regularnie i reagujemy na zachowania, które naruszają interesy konsumentów. Dzięki współpracy z FRRF takie podmioty będą zgłaszane do odpowiednich organów, takich jak KNF, UOKiK czy prokuratura dodaje Stanisław Wolniewicz-Duda, prezes zarządu Finelf.

 Aby firma została dopisana do listy ostrzeżeń, musi zostać spełniony jeden z kilku warunków:

  • wymaganie wniesienia przez konsumenta opłaty przed wysłaniem wniosku pożyczkowego (płatny SMS, połączenie z płatną infolinią, zakup jakiegoś produktu itd.),
  • celowe wprowadzanie klienta w błąd np. „kupno jakiegoś produktu lub usługi zwiększy szanse na uzyskanie pożyczki”,
  • brak spełnienia ustawowych wymagań do prowadzenia działalności w charakterze instytucji pożyczkowej lub pośrednika kredytowego,
  • brak zamieszczenia na stronie internetowej istotnych informacji, np. brak danych administratora serwisu, formularza informacyjnego z kosztami pożyczki lub wzoru umowy pożyczki.

Konsumenci mogą informować o podejrzanych praktykach poprzez skrzynkę mailową zgloszenia@czerwona-skarbonka.pl. Poniżej 5 wskazówek, które ułatwią rozpoznanie nieuczciwego pożyczkodawcy:

  1. Firma wymaga wniesienia opłaty przed uzyskaniem pożyczki
  2. Firma wymaga wysyłki drogiego SMS-a premium lub kosztownego połączenia telefonicznego
  3. Firma nie widnieje w rejestrze KNF (https://rpkip.knf.gov.pl/index.html)
  4. Firma jest na liście ostrzeżeń publicznych KNF lub ostrzeżeń konsumenckich UOKiK
  5. Na stronie firmy brakuje regulaminu lub informacji o administratorze serwisu

Nieuczciwe praktyki to nie koniec

Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego złożyła również zawiadomienia o nie dopełnieniu przez niektóre podmioty obowiązku złożenia sprawozdań finansowych. Do odpowiednich organów skierowano pisma w odniesieniu do 76 podmiotów wpisanych do Rejestru Firm Pożyczkowych, które nie dopełniły obowiązku złożenia sprawozdań finansowych w KRS. Pisma trafiły do odpowiednich wydziałów sądów rejestrowych oraz do prokuratury, ponieważ  niezłożenie sprawozdania w KRS jest przestępstwem. Do tej pory, po interwencji Fundacji, zaległe sprawozdania złożyło 8 podmiotów, wobec kilku toczy się już postępowanie przymuszające lub postępowanie w prokuraturze.

LOKALIZACJA

  • Ul. Piękna 15/16,
    00-549 Warszawa

  • +48 22 55 99 496

  • kontakt@frrf.pl

KONTAKT DLA MEDIÓW

  • Katarzyna Korycka

    Katarzyna Korycka

    PR Manager
    katarzyna.korycka@frrf.pl
    tel. 600 400 223

PROFILE SPOŁECZNOŚCIOWE

Przewiń do góry