Kongres Consumer Finance jest corocznym, największym spotkaniem przedstawicieli sektora consumer finance oraz instytucji współpracujących z tych rynkiem, poświęconym perspektywom, wyzwaniom i problemom rynku consumer finance. Tegoroczne wydarzenie odbywa się 28 listopada od godz. 10:00, w budynku Giełdy Papierów Wartościowych, przy ul. Książęcej 4. Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego po raz kolejny jest partnerem wydarzenia.
Tematyka tegorocznego Kongresu Consumer Finance będzie mocno skupiona wokół tematów regulacyjnych. Kluczowymi zmianami, jakie czekają sektor w najbliższym czasie jest objęcie instytucji pożyczkowych nadzorem KNF, co nastąpi z dniem 1 stycznia 2024 r., a także prace nad implementacją Dyrektywy CCD II do polskiego porządku prawnego, co powinno nastąpić do listopada 2025 roku. Obydwie zmiany regulacyjne będą szerzej omawiane podczas paneli dyskusyjnych poświęconych konkretnemu zagadnieniu.
W godz. 10:30-11:10 odbędzie się debata „Sektor instytucji pożyczkowych pod nadzorem KNF – ewolucja czy rewolucja”, którą poprowadzi Prezeska FRRF, dr Anna Mlostoń-Olszewska. W trakcie rozmowy Prezeska Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego poruszy z zaproszonymi ekspertami następujące kwestie:
- Nowe wymogi wobec instytucji pożyczkowych a implikacje dla biznesu. Z jakimi wyzwaniami mierzy się branża i czy jest gotowa na nadzór KNF?
- Krajobraz sektora pożyczkowego po 1 stycznia 2024 r. Jaki zmiany czekają nas w strukturze rynku?
- Zmiany na rynku pożyczkowym okiem konsumentów. Czy i w jaki sposób klienci zyskają na nowej formie kontroli nad branżą?
- Objęcie instytucji pożyczkowych nadzorem KNF jako kolejny etap profesjonalizacji branży. Jak branża może wykorzystać ten moment?
Po zakończeniu debaty przewidziane jest wystąpienie p. Agnieszki Beaty Kowalskiej, Dyrektor Departamentu Instytucji Pożyczkowych w KNF.
Z kolei na godz. 12:20 zaplanowano debatę „CCD II na tle innych regulacji polskich i UE – wyzwania i konsekwencje dla polskiego rynku kredytów konsumpcyjnych”, podczas której omówione zostaną następujące zagadnienia:
- Dyrektywa CCD II a polskie regulacje (ustawa antylichwiarska, pożyczka lombardowa, działalność windykacyjna)
- Ocena zdolności kredytowej w UE – pomiędzy CCD II a regulacjami AI
- Rozporządzenie FIDA – otwarte finanse w UE a rynek kredytów konsumenckich
- BNPL i inne innowacyjne produkty kredytowe w świetle nadchodzących regulacji
- Czy nowe unijne przepisy zmienią polski rynek consumer finance?
Poza wyżej wymienionymi debatami w programie Kongres Consumer Finance przewidziano następujące dyskusje:
- CCD II na tle innych regulacji polskich i UE – wyzwania i konsekwencje dla polskiego rynku kredytów konsumpcyjnych;
- Digitalizacja rynku consumer finance – rentowność vs. innowacyjność;
- Potrzeby, oczekiwania i zmiany postaw klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych;
- BNPL – „święty Graal” czy koń trojański.
Pełny program oraz więcej informacji: https://www.efcongress.com/kcf/program-kcf-2023/
Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego jako partner wydarzenia serdecznie zachęca do udziału w Kongresie.