Okres Bożego Narodzenia to czas, w którym wydajemy najwięcej pieniędzy w ciągu roku, a także zaciągamy najwięcej kredytów i pożyczek. Przygotowania do Świąt, prezenty, imprezy sylwestrowe, ale też remonty i gorączkowe zamykanie wszystkich niedokończonych spraw. Jak nie stracić głowy w ferworze przedświątecznej gorączki? Jeśli chcemy wspomóc swój budżet pożyczką pamiętajmy o podstawowych zasadach, dzięki którym zapewnimy sobie dostatnie święta i będziemy mieć pewność, że po nich spłacimy nasze zobowiązania.
Przed decyzją o zaciągnięciu pożyczki należy zapoznać się ze szczegółami oferty i przy wyborze produktu finansowego nie kierować się wyłącznie reklamą. Nawet jeśli przedświąteczny pośpiech nie sprzyja wnikliwemu czytaniu wielu stron dokumentów. Pamiętajmy jednak, że podpisanie umowy bez jej przeczytania rodzi doniosłe konsekwencje i może skutkować nawet problemami ze spłatą pożyczki. Warto również pamiętać, że reklama nie jest ofertą i nie zawiera wszystkich informacji potrzebnych do podjęcia decyzji. Należy zawsze dokładnie zapoznać się z warunkami konkretnej pożyczki, sprawdzić warunki spłaty i dopasować do swoich możliwości finansowych. Pomocny w tym będzie formularz informacyjny, który pożyczkodawca ma obowiązek przekazać konsumentowi przed zawarciem umowy. Znajdują się w nim szczegółowe informacje na temat rodzaju kredytu, terminów kosztów i zasad jego spłaty, a także kwota miesięcznej raty. Warto zwrócić uwagę na wysokość kosztów odsetkowych (oprocentowanie i odsetki karne w przypadku opóźnień w spłacie) oraz koszty pozaodsetkowe (prowizja za udzielenie kredytu, opłata przygotowawcza, ubezpieczenie, opłaty za obsługę czy odbieranie rat).
Wybierając ofertę pożyczki dobrze jest wiedzieć czym jest RRSO czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, które często mylone jest z całkowitym kosztem lub oprocentowaniem kredytu. To wskaźnik, który w procentach wyraża koszt pożyczki, w relacji do jej kwoty, jaki musiałby ponieść klient, gdyby zaciągnął pożyczkę na rok. RRSO pozwala na porównanie ofert kredytów konsumenckich, ponieważ oprócz oprocentowania uwzględnia także pozostałe koszty kredytu (np. prowizje, opłaty, koszty usług dodatkowych niezbędnych do uzyskania kredytu). W przypadku pożyczek z krótkim okresem spłaty i na niską kwotę RRSO zawsze przyjmuje bardzo wysokie wartości, jednak nie oznacza to, że do spłaty będzie dług wielokrotnie wyższy niż kwota pożyczki. RRSO jest bowiem wskaźnikiem, na który wpływ ma kwota pożyczki, okres spłaty, ale także sposób spłaty. I tak np. przy pożyczce na 1000 zł na 6 miesięcy, z prowizją 200 zł i oprocentowaniem 10%,jeśli wybierzemy spłatę w ratach tygodniowych RRSO wyniesie 129,14 proc. (nominalnie do spłaty 1231 zł), przy ratach miesięcznych – 110,32% (nominalnie do spłaty 1235 zł), a gdy spłacimy całość zadłużenia jednorazowo – 58,76 proc (nominalnie do spłaty 1260 zł). Może się zatem okazać, że pożyczka z najniższym RRSO generuje najwyższy nominalny koszt dla konsumenta. Dlatego zawsze należy sprawdzić i porównywać w ofertach całkowitą kwotę do zapłaty, która pokazuje, jaką kwotę będziemy musieli faktycznie spłacić.
Warto także pamiętać, że zawsze mamy prawo zrezygnować z pożyczki. W ciągu 14 dni od zawarcia umowy pożyczki możesz od niej odstąpić bez podawania przyczyny i ponoszenia dodatkowych kosztów. W takiej sytuacji oddajemy pożyczone pieniądze, a instytucja pożyczkowa zwraca pobrane opłaty.
PAMIĘTAJ: Odpowiedzialne pożyczanie to dopasowanie produktu do swoich możliwości finansowych. Nie zaciągaj zobowiązania, jeśli przypuszczasz, że możesz mieć problemy z jego spłatą. Magiczne Święta szybko miną, a dług do spłaty pozostanie na dłuższy czas. W przypadku problemów ze spłatą twoje dane mogą zostać przekazane do biur informacji gospodarczej, czyli rejestrów gromadzących informacje o nierzetelnych dłużnikach.