Polki pożyczają ostrożniej od mężczyzn

Kobiety charakteryzują się większą ostrożnością przy zaciąganiu zobowiązań niż mężczyźni. Dla Polek pożyczka lub kredyt w banku bądź firmie pożyczkowej to ostateczność i częściej od płci przeciwnej wskazują, że nie pożyczają, bo obawiają się problemów ze spłatą. W przypadku pilnych wydatków kobiety, bardziej od mężczyzn, są skłonne pożyczyć pieniądze od rodziny lub znajomych. Mężczyźni częściej deklarują natomiast, że nie mają powodów do pożyczania pieniędzy, bo starcza im na wszystkie potrzeby – wynika z raportu „Preferencje pożyczkowe Polaków”.

Polki w kwestii podejmowania zobowiązań finansowych prezentują nieco inne podejście niż mężczyźni. Po pierwsze są ostrożniejsze w pożyczaniu pieniędzy. „W przypadku nagłych wydatków kobiety, bardziej niż mężczyźni, są skłonne zwrócić się po pomoc finansową do rodziny lub znajomych. Takiej odpowiedzi udzieliło 42 proc. kobiet i 35 proc. mężczyzn. Ci drudzy natomiast w takiej sytuacji częściej niż kobiety rozważyliby sprzedaż jakiejś posiadanej rzeczy” – mówi Agnieszka Wachnicka,
prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego, współautora raportu.

Nie oznacza to jednak, że kobiety całkowicie wykluczają możliwość zaciągnięcia pożyczki w banku lub w firmie pożyczkowej. Niemniej dla większości z nich jest to ostateczność, gdyż jak wskazują, nie lubią mieć długów – odpowiedziało tak 50 proc. respondentek i 45 proc. respondentów. Jako powód, dla którego nie pożyczają pieniędzy, kobiety znacznie częściej od płci przeciwnej wskazują na obawy ze spłatą (28 proc. wskazań kobiet vs. 15 proc. odpowiedzi mężczyzn). Mężczyźni zaś częściej
deklarują, że nie mają powodów do pożyczania pieniędzy, bo wystarcza im środków na wszystkie potrzeby (43 proc. vs. 37 proc.).

Choć zapytani o to, co skłoniłoby ich do zaciągnięcia kredytu lub pożyczki, obie strony zgodnie wskazują, że pilna i nieprzewidziana potrzeba, to jednak mężczyźni są bardziej skłonni do pożyczenia środków w przypadku pojawienia się atrakcyjnej oferty (27 proc. vs. 18 proc.).

Różnice w podejściu do pożyczania pieniędzy są widoczne także, jeśli chodzi o wybór pożyczkodawcy. Kobiety w tej kwestii częściej od mężczyzn sugerują się kosztami. Ważniejsze niż dla drugiej płci są dla nich niskie oprocentowanie (54 proc. do 49 proc.) oraz fakt, ze pożyczka jest za 0% (36 proc. do 32 proc.). Kobiety też zdecydowanie częściej sugerują się wysokością rat oraz znajomością i wiarygodnością firmy – w obu aspektach różnica w odpowiedziach wynosi 12 pkt procentowych. Dla mężczyzn większe znaczenie mają natomiast minimalne formalności przy zawieraniu umowy oraz fakt, że dostaną pożyczkę szybko, od ręki.

Polki pożyczają ostrożniej od mężczyzn_informacja prasowa

***
Informacje o raporcie:

Raport „Preferencje pożyczkowe Polaków” został przygotowany przez Federację Konsumentów i Fundację Rozwoju Rynku Finansowego w oparciu o wyniki badania zrealizowanego przez firmę badawczą ABR SESTA. Badanie przeprowadzono w październiku 2019 r., na reprezentatywnej próbie 1122 Polaków w wieku 18+ z wykorzystaniem dwóch technik badawczych: 399 wywiadów przeprowadzono przy użyciu kwestionariuszy papierowych, kolejne 723 wywiady zrealizowano techniką CAWI.

LOKALIZACJA

  • Ul. Piękna 15/16,
    00-549 Warszawa

  • +48 22 55 99 496

  • kontakt@frrf.pl

KONTAKT DLA MEDIÓW

  • Katarzyna Korycka

    Katarzyna Korycka

    PR Manager
    katarzyna.korycka@frrf.pl
    tel. 600 400 223

PROFILE SPOŁECZNOŚCIOWE

Przewiń do góry