Bądź o krok przed oszustami – chroń swoje dane osobowe

Wraz z pandemią zmieniło się nasze życie osobiste i zawodowe. Praca zdalna, izolacja społeczna, przeniesienie aktywności życiowych do Internetu automatycznie sprzyjają nadużyciom związanym z cyberprzestrzenią.  

Obserwując wiadomości w mediach i zapytania w wyszukiwarce, można zauważyć, że wiele osób jest zainteresowanych tematem ochrony danych osobowych. Kwestia ta jest istotna zwłaszcza teraz, w czasie epidemii, kiedy musimy szczególnie dbać o ochronę swoich danych osobowych.

28 stycznia corocznie obchodzimy Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych. Jest to okazja do promowania wiedzy na temat ochrony danych osobowych.

Zadawaj pytania, zanim podasz swoje dane

Podczas zakładania konta bankowego, w trakcie wizyty u lekarza, tworząc profil w mediach internetowych oraz przy wielu innych aktywnościach nie uda się nam uniknąć weryfikacji naszej tożsamości. W tym celu podajemy nasze imię i nazwisko, datę urodzenia, a niekiedy także nasz numer PESEL.

Zanim przekażemy nasze dane osobom trzecim warto zadać sobie pytanie, czy ujawnienie ich jest konieczne, kto będzie ich administratorem, czy będą bezpiecznie i w należyty sposób wykorzystywane? Ograniczajmy do minimum sytuacje, w których udostępniamy nasze dane. Jeśli identyfikacja naszej tożsamości jest możliwa bez okazywania dowodu, to weryfikujmy się właśnie w ten sposób. Nie zawsze do weryfikacji konieczne jest podawanie wszystkich informacji z dowodu osobistego – zasłaniajmy te, których nie musimy ujawniać.

A przede wszystkim nie działajmy automatycznie. Pytajmy, dlaczego właśnie takie dane osobowe są konieczne do podania. Zdecydowanie bądźmy wyczuleni na zabieranie dowodu przez osoby trzecie oraz kserowanie bądź skanowanie dokumentu. Taka praktyka jest prawnie zabroniona!

Ochrona danych osobowych nie dotyczy tylko sytuacji stacjonarnych, ale dotyczy również naszej aktywności w Internecie

Korzystanie z Internetu ułatwia nasze codzienne działania związane z zakupami, płatnościami, kontaktami i jest obecne we wszystkich sferach naszego życia.  Często podajemy w sieci swoje dane, niestety nie czytając regulaminów i nie do końca rozumiejąc, jak te dane będą wykorzystane. Jeśli efektem naszej lekkomyślności jest otrzymywanie na skrzynkę pocztową niechcianych reklam, to i tak nie jest źle. Gorzej, jeśli efektem naszej niefrasobliwości jest niechciana pożyczka. Co zrobić, by uniknąć kłopotów finansowych? Jak bronić się przed kradzieżą tożsamości i wyłudzeniami?

Warto zastrzec numer PESEL i w ten sposób poinformować firmy pożyczkowe, że nie jesteśmy w danym momencie zainteresowani zaciąganiem nowych zobowiązań finansowych.

Najczęstsze sytuacje, kiedy  zastrzegamy numer PESEL związane są niestety już z konkretną sytuacją wycieku danych. Wyciek nie zawsze oznacza, że nasze skradzione dane będą użyte do zaciągnięcia niechcianej pożyczki, jednak mimo to warto prewencyjnie zastrzec numer PESEL.

Jeśli nie jesteśmy zainteresowani zaciągnięciem pożyczki zastrzeżenie numeru PESEL jest korzystnym rozwiązaniem dla ochrony naszych danych osobowych. W przypadku, kiedy osoba  trzecia będzie chciała wziąć pożyczkę i w tym celu wykorzysta nasz PESEL będzie miała z tym trudności.

Zastrzeżenia numeru PESEL możemy dokonać zdalnie i bez wychodzenia z domu

Przed zgłoszeniem zastrzeżenia polecamy przygotowanie skanów dowodu osobistego (zasłaniamy informacje niekonieczne do zastrzeżenia), których dodanie jest obowiązkowe podczas wypełniania formularza zgłoszenia. Po poprawnym wypełnieniu formularza i jego wysłaniu zastrzegający otrzyma maila z potwierdzeniem zgłoszenia, a następnie musi kliknąć w  link weryfikacyjny. To bardzo ważny krok, bowiem w każdym przypadku zgłoszenia zastrzeżenia numeru PESEL w serwisie www.bezpiecznypesel.pl  numer PESEL jest zastrzeżony  od momentu zweryfikowania przez zastrzegającego zgłoszenia za pomocą właśnie kliknięcia w link aktywacyjny dostępny w poczcie elektronicznej zastrzegającego.

CRIF, firma obsługująca serwis, dodatkowo weryfikuje dane z formularza z danymi ze skanów dowodu osobistego (dlatego prosimy o skany, które po weryfikacji są usuwane) i mailowo potwierdza zastrzeżenie numeru PESEL.  

Codziennie setki osób dbających o swoje dane osobowe odwiedzają  serwis www.bezpiecznypesel.pl

Sprawdź i Ty, i chroń swój PESEL.

Serwis Bezpieczny PESEL  powstał we współpracy z Polskim Związkiem Instytucji Pożyczkowych w 2017 r. Od tego czasu zapobiegł wyłudzeniom na kwotę ponad 50 mln złotych. Serwis nie tylko pozwala szybko i łatwo zastrzec numer PESEL, prezentuje teksty edukacyjne opisujące działanie rozwiązania, ale również odwołuje się do codziennych sytuacji, w których narażeni jesteśmy na kradzież tożsamości. W 2020 r. #BezpiecznyPESEL otrzymał nagrodę Społecznie Odpowiedzialni Loan Magazine Award.

LOKALIZACJA

 • Ul. Piękna 15/16,
  00-549 Warszawa

 • +48 22 55 99 496

 • kontakt@frrf.pl

KONTAKT DLA MEDIÓW

 • Katarzyna Korycka

  Katarzyna Korycka

  PR Manager
  katarzyna.korycka@frrf.pl
  tel. 600 400 223

PROFILE SPOŁECZNOŚCIOWE

Przewiń do góry